Zdrava Srbija Instagram

Здравље из природе - зачини здравља


Зачинско и лековито биље, 16.08.2013.
Саша Бугарчић

Bookmark and Share


Свакодневно их користимо у кухињи, када год пожелимо да јелу дамо специфичан и неодољив укус. Ипак зачини нису само пријатељи нашег непца, већ и здравља. Ево рецепата за једноставне, а ефикасне кућне лекове који се праве од садржаја које проналазимо на кухињским полицама...




Цимет
Кора цимета је богата антисептичним есенцијалним уљем које садржи цинамал алдехид супстанцу која веома ефикасно сузбија гљивице и бактерије. Управо зато цимет продужава рок трајања компотима и џемовима.

Чај од цимета посебно је користан за људе који имају повишен шећер у крви. За тај чај је боље да набавите комаде циметове коре, а не млевени цимет (јер се онда ослобађа и слуз). Комадић коре цимета (око 2cm) прелијте са 300ml хладне воде, загревајте до кључања, кувајте још два минута, па склоните са рингле. Поклопите и оставите да стоји пола сата. Процедите и попијте после јела.




Рузмарин
Овај зачин, веома интензивног мириса је један од најбољих биљних антиоксиданата. Чак и у количинама у којима се додаје јелу показује антиоксидантно дејство. Чај од 1 кафене кашичице рузмарина на шољу кључале воде (стоји 20 минута) посебно се препоручује онима који пате од артритиса. Рузмарин побољшава циркулацију и концентрацију.




Ђумбир
Овај љути зачин је веома ефикасан лек код прехлада и синузитиса. Врућ чај од ђумбира снижава температуру и тера на знојење. Ово је веома ефикасан лек за све оне који пате од мучнине током путовања. Људи са осетљивим зглобовима такође треба да га набаве и користе и као чај и као зачин.



Љута папричица
Овај зачин треба да конзумира свако ко жели да смрша. Папричица убрзава метаболизам и енергију из хране преусмерава на загревање тела. Потопљене у ракију или алкохол папричице су добар лек за болне мишиће и зглобове. Захваљујући капсицину олакшавају тегобе реуматичарима.




Ким, анис, коморач
Његово семе не служи само за посипање кифлица. Ким, али и његови рођаци анис и корморач олакшавају варење, отклањају грчеве и смањују надимање стомака. Ови зачини препоручују се и дојиљама које немају довољно млека. Ово је двоструко корисно јер ако мајка која доји пије чај од кима, аниса, коморача беба неће имати грчеве.




Босиљак
Зачин без ког је незамислива италијанска кухиња је одличан лек за инфекције дисајних органа. Можете га користити за инхалације или пити као чај. Две супене кашике босиљка прелијте са 400ml кључале воде, промешајте, поклопите и оставите пола сата. Процедите и попијте у мањим гутљаима.




Оригано
Оригано није само за пицу. Ова биљка баш као и сродне врсте: мајчина душица, тимијан и враниловка ефикасно отклањају инфекције мокраћних канала. Јак чај од оригана или његове дивље рођаке враниловке сузбиће ешерихијуколи у мокраћним каналима.Три супене кашике оригана прелијте са пола литра кључале воде, промешајте, поклопите и оставите да стоји пола сата. Процедите и попијте у току дана.





Текст преузет са http://www.snagabilja.com/


Bookmark and Share

Mala Pijaca